Ara

Tips for healthy eating (for singles) Sağlıklı Beslenme İçin İpuçları (bekarlar için)Yalnız yaşamak ve sadece kendiniz için yemek pişirmek her zaman eğlenceli olmayabilir, ama haftada birkaç saatinizi mutfağınıza ayırabilirseniz, işin neredeyse yarısı tamamlanmış demektir. Elinizin altında doğru araçlar ve içerik hazırsa, işin sadece organize olmayı başarabilmeye kalıyor. Bu nedenle “büyük” alışverişinizi yaparken gerekli tüm temel malzemeleri ağlınızdan emin olun. Bir kavanoz “Adobe”yi ve makarna ve salatalarda kullanabileceğiniz diğer bazı sosları buzdolabınızda kullanıma hazır bir şekilde saklayın.

Böylece, “mutfak zamanı”nızda, çeşitli fasulyeleri (nohut, kara fasulye, barbunya) pişirip soğutup onları küçük plastik kaplara ya da buzdolabı poşetine koyup, etiketleyip dondurabilirsiniz. Dondurucudan alıp ısıttığınız fasulyeleri, hazır Adobe sosuyla, 2 saat yerine sadece 20 dakikada hazır hale getirebilirsiniz. Bir miktar taze ot ve/veya doğranmış sebzeyi ise son anda ekleyin.

Yemek pişerken, siz de sosu buzdolabınızda hazır olan salatayı hazırlayabilirsiniz. Bir önceki günden kaba koyduğunuz kahverengi pilav (sadece mikrodalgada ısıtın) ve zaten buzdolabınızda olan baharatlı sos ve közlenmiş kırmızı biber salatası (antipasto) servise hazır. Masayı hazırlayın ve birkaç çiçek ve mum, et voila, ister inanın ister inanmayın, yemek tam zamanında hazır.

Bu sadece eğer buzdolabınız ve dondurucunuz sağlıklı yiyeceklerle doluysa gerçekleşebilir. Aksi halde, yorgun ve aç olarak eve gelirsiniz ve yiyecek hiçbir şey yoktur. Peki ne olur? Elbette, en yakındaki yerden telefonla sipariş verir ve içinizi boş yiyeceklerle doldurursunuz. Bu çok nadiren olabilir, ama her gün değil!

Önceden hazırlanabilecek gıdalar

Salata sosları -Havuç salatası (2 gün önceden bile hazırlanabilir) -Mercimek salatası (3 gün önceye kadar) -Tahin ezmesi (buzdolabında 5 güne kadar dayanabilir) -Humus ( evde yapılmış ya da iyi bir hazır versiyonu olabilir) - Minestrone -Pırasa, brokoli ve kabak çorbaları -Pesto sosu -Tavuk çorbası (büyük miktarda yapın ve küçük poşet veya buzluklarda dondurun) -Her çeşit fasulye ve kuru bakliyat – pişirin ve dondurun -Keten tohumlu krepe – pişirmeye hazır -Sonradan pişirilmek üzere buzdolabında saklama kabında krepeler, - sadece mikrodalgada ısıtın ve doldurun -Marine edilmiş tavuk göğsü, ayrı poşetlerde dondurulmuş -Karışık turşu -Doğranmış Frenk soğanı ve taze soğan (küçük, plastik saklama kaplarında, kapalı olarak muhafaza edin)

-Çok az zeytinyağında ve kavanozda, dilimlenmiş veya dövülmüş diş sarımsak Et, tavuk ve hatta taze balık burgerlerinizi önceden pişirip dondurabilirsiniz, böylece buzunu çözdürdükten sonra pişirmeye hazır olurlar.
Living alone and cooking just for yourself isn’t always fun, but if you can dedicate few hours each week to your kitchen, then more than half of the job is already done; it’s just a matter of getting organized, as long as you/have the right tools and ingredients handy. So when you do your “big” shopping, be sure you have all the necessary staples on your list.

Keep a jar of “Adobe” and various other sauces for pastas and salads ready to use in your fridge.


Then, during your “kitchen time”, cook various kinds of beans (chickpeas, black beans, kidney beans), cool and then put them in small plastic containers or freezer bags, label and freeze. Then you can remove them from the freezer and re-heat, with the ready Adobe, for only 20 minutes (instead of 2 hours). Add some fresh herbs and/or chopped vegetables at the last minute.


While this is cooking you are preparing the salad (the dressing is also ready in the fridge). You have a container of brown rice from the other day (just heat it up in the micro) and your spicy sauce is also ready in the fridge, and a red pepper salad (antipasto) is also ready to serve. Prepare your table, with a little flower, some candles, et voila, believe it or not; your meal is ready in no time.


This can only happen when your fridge and freezer are stocked with healthy foods. Otherwise, you arrive home, hungry and tired, and there is nothing to eat. What happens? Of course, you call closest take away, and fill yourself up with empty food. That may be OK once in a while, but not everyday.


Foods than can be prepared in advance:

-Salad dressings -Carrot salad (can be prepared even 2 days in advance) • Lentil salad (up to 3 days in advance)

-Tahini (lasts up to 5 days in the fridge) -Hummus (either home made or a good commercial one) -Minestrone -Leek, broccoli and pumpkin soups -Pesto sauce -Chicken soup (make a big batch and freeze it in small bags or ice cube trays) • All kinds of beans and legumes - cook and freeze -Flax seeds crepe dough - ready to be cooked -Crepes, cooked ahead, in a container in the fridge - just microwave and fill • Marinated chicken breasts, frozen in separate freezer bags.

-Pickles -Chopped chives and spring onions (keep them in small plastic container, covered) -Sliced or crushed garlic cloves in a little bit of olive oil in a jar -Make your meat, chicken and even fresh fish burgers ahead of time, freeze them and they are ready to defrost and cook.


18 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram