Ara

Lemon - Limon

En son güncellendiği tarih: 5 Eyl 2019

Did you know that a lemon tree can produce 2000 lemons in a year?

LEMONS are most popular ingredients in any kitchen, and most beneficial for our health and well-being with their thousands of uses. LEMONS are a gift of Nature to us, not just for making lemonades and marinades! They please our eyes, taste, and our olfactory senses. They are also very beneficial, as they help alleviate and fight many ailments and diseases. They are loaded with vitamin C and antioxidants.


Other very useful benefits of LEMONS

AGAINST DANDRUFF As soon as dandruff appears, apply the juice of one lemon to your hair. Rub in well, and let stand for at least 30 minutes, before washing your hair with neutral shampoo or soap. AGAINST DIARRHEA To stop diarrhea due to food poisoning or excessive alcohol intake, drink 1 c of strong tea, without sugar, but with the juice of two lemons. TO ASSIST LIVER FUNCTION Drink the juice of 2 lemons in a cup of hot water. AGAINST HEARTBURN Lemon is a great anti-acid for the stomach. Take the juice of one lemon, diluted in one cup of warm water, half an hour or 45 minutes before each meal. TO BURN FAT Drink one lemon’s juice, diluted in a glass of water, warm or room temperature, half an hour before each meal. The lemon is a good stimulator of the metabolism. FOR FLESH WOUNDS If you get a cut or a wound and you don’t have any other antiseptic solution at hand, pour some lemon juice on clean cotton and apply it to the wound. TO CURE HICCUPS Drink a cup of warm water with the juice of a lemon. TO STRENGTHEN WEAK NAILS Dip them every day in lemon juice, and you will see great results in a short time. TO INDUCE PERSPIRATION Drink a cup of hot infusion made from the peels of 2 lemons with linden. It is also useful in the household in many ways. You can rub a cut lemon across your cutting boards to disinfect them, to remove strong odors (fish, garlic, etc.) particularly from the hands.

LİMON

Bir limon ağacının yılda 2000 limon üretebildiğini biliyor muydunuz?

Limon göz zevkimize hitap eder, damak tadımıza, burnumuza ve en sağlıklısı hafiflememize yardım eder ve sayamayacağımız kadar çok rahatsızlık ve hastalıkla mücadele eder. Mutfaktaki en popüler malzemelerden birisidir (binlerce kullanım şekli vardır), sağlığımıza ve mutluluğumuza katkıları vardır. C vitamini ve antioksidan deposudur.

LİMONUN bizlere son derece faydalı diğer özellikleri
KEPEĞE KARŞI Saçınız kepeklenir kepeklenmez, saçlarınıza limon suyu sürün. Güzelce ovalayın ve en azından 30 dakika saçınızda beklettikten sonra nötr şampuan veya sabunla saçınızı yıkayın. İSHALE KARŞI Besin zehirlenmesinden ya da aşırı alkol almaktan kaynaklı ishali durdurmak için 1 bardak şekersiz demli çayı iki limonun suyu ile birlikte için. KARACİĞER FONKSİYONUNU DESTEKLEME 2 limonun suyunu bir bardak sıcak suya karıştırarak için. MİDE YANMASINA KARŞI Limon mide için harika bir anti asittir. Bir limonun suyunu sıkıp bir bardak sıcak suya ekleyin. Her yemekten 45 dakika önce için. YAĞLARI YAKMADA Bir limonun suyunu seyrelterek bir bardak (sıcak veya oda sıcaklığındaki) suya ilave edin ve her yemekten yarım saat önce için. Limon metabolizma için iyi bir teşvik edicidir. YARALAR İÇİN Bir yerinizi kestiğinizde veya yaraladığınızda elinizde başka antiseptik bulunmadığı durumlarda, temiz bir pamuğa limon suyu dökün ve yaranın üzerine bastırın. HIÇKIRIĞI DURDURMAK İÇİN Bir bardak sıcak suya bir limon sıkıp için. ZAYIF TIRNAKLARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN Tırnaklarınızı her gün limon suyuna batırın harika sonuçlarını kısa süre içinde göreceksiniz. TERLEMEYE NEDEN OLMASI İÇİN Bir bardak ıhlamurla 2 limonun kabuğunu demleyin ve için. Limon, ev işlerinde de faydalıdır. Örneğin doğrama tahtasını yarım limonla ovalayarak dezenfekte edebilir, elinize yapışan güçlü kokulardan (balık, sarımsak vs.) kurtulmak için kullanılabilirsiniz.

18 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram