Ara

IN TIMES OF DISTRESS


So much has been said, heard, written and read about the CV. İ choose to not even write the full name not to give my valuable attention to İT. CV has the same initials as the Curriculum Vitae,funny coincidence,ha?

İn my Mother Tongue Spanish Corona means CROWN and if we can take right away the lessons we as Humanity need to learn from this CV then we will all be able to wear on our heads the real Corona which will be given to us by LİFE

We are part of CREATİON. We are part of NATURE, just like all the diverse amazing animals, plants and minerals that exist in this reality. We were given the responsibility to administrate this HABİTAT we call PLANET EARTH. With responsibilities also come many privileges and with those also many tests are presented to us to check on our HUMANİTY. Did we outrageously ABUSE all the PRİVİLEGES we as the HUMAN RACE were granted? Did we constantly take so many things for granted? Did we forget many times to have GRATİTUDE for every instant we were granted as healthy citizens? This CHAOS the world is seeing right now,is another test as well as a WAKE UP CALL, a very loud one because until now HUMANİTY had many wake up calls that were ignored.

İ strongly believe that we still have a chance to transform this CHAOS to MİRACLES and WONDERS,not in vane we are called THE HUMAN RACE. Nothing is impossible for us.

Remember when you were a student and had a test. İf you were well prepared and calmed you could do much better than if you were in panic or not well prepared.

WHAT is done is done and whatever is the cause of whats going on at this historic moment in time; it can be defined with only one word: GREED.

WE have a lot on our plates right now and perhaps what we put on our plates will help us keep our immune systems strong,our minds clear and serene and our consciousness pure that we are doing what is right for us and for the planet.

Clarita’s Way is here to give practical, easy solutions for the current situation or shall we say “CHAOS”?

CLARİTA’S WAY ACTİON PLAN to keep ourselves HEALTHY,HAPPY and in BALANCE during this delicate times:

First let’s divide the plan PREVENTİON+ REİNFORCEMENT

1) PREVENTİON by not socializing,which means stay HOME alone and use this precious time for your benefit.

2) NO COMPLAİNS! On the contrary feel lucky you have a home to stay. Think about all the Homeless people who are out there in the street.

3) REİNFORCEMENT:Getting stronger and stronger everyday: For that we need the right nutrients from the food we eat and also the right amount of movement and a stillness. BALANCE is essential

4) Develop the feeling of Gratitude all the time. Since you wake up till you go to bed. Check what else do you need to develop within yourself? Perhaps more patience? Perhaps more independence? Perhaps

EXTRA TİPS:

We are all adviced to stay home but in case you need to go out then use the same pair shoes to go out in the street and as soon as you come back home leave them in the entrance and wear your comfortable pantuflas 😊

CV hakkında çok şey konuşuldu yazıldı ve okundu. Bense CV'nin tam adını kullanmak bile istemiyorum. CV aynı zamanda “özgeçmişin” Latince kısaltması; komik bir tesadüf!

Anadilim İspanyolcada “corona” taç demek… Eğer insanlık olarak CV'den gereken dersleri alabilirsek, işte o zaman başımıza gerçek bir taç takmış olacağız.

Bizler tıpkı diğer hayvanlar ve bitkiler gibi doğanın, yaratılışın bir parçasıyız. Ancak bu gezegeni yönetme sorumluluğu bizde. Tabii sorumluluklar beraberındebir takım ayrıcalık da getiriyor. Bu da kendimizi sınamak için bize birçok fırsat sunuyor. İnsan ırkı olarak sahip olduğumuz tüm bu ayrıcalıkları fazlasıyla kötüye mi kullandık? Sürekli olarak daha fazlasını mı talep ettik? Sağlıklı bireyler olarak sahip olduklarımız için şükran duymayı unuttuk mu? Dünyanın şu anda yaşadığı bu kaos, bir başka testin yanı sıra yüksek sesli bir uyandırma alarmı!

Bu kaosu, bir mucizeye dönüştürme şansımız olduğuna kesinlikle inanıyorum. Biz insanlar için hiçbir şey imkansız değil. Öğrenciyken sınav dönemlerinizi hatırlayın: İyi hazırlanır ve sakin olursanız, sınavda başarılı olursunuz!

Ama olan oldu ve bu olanlara sebep olan şey de tek kelimeyle açgözlülük!

Şu anda soframıza koyduğumuz yiyecekler, bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize, zihnimizi açık ve sakin tutmamıza yardımcı olacaktır.

Clarita’s Way, mevcut durum için pratik ve kolay çözümler sunmak için burada! İşte Clarita’nın kendimizi sağlıklı, mutlu ve dengede tutmak için yol eylem planı:

Öncelikle planı önleme ve güçlendirme olarak ikiye ayıralım:

1) Sosyalleşmeyerek önleme: Yani evde kalın ve bu değerli zamanı kendi yararınıza kullanın.

2) Şikayet yok: Aksine şanslı olduğunuzu kalacak bir eviniz olduğunuz kendinize telkin edin. Sokakta olan evsizleri düşünün.

3) Takviye: Her gün daha da güçlenmek için dengeli beslenmeye özen gösterin; egzersiz yapın ve mutlaka vücudunuzu dinlendirin. Denge esastır.

4) Şükran duymak: Bu hissi her zaman içinizde taşıyın. Uyandıktan kadar yatana kadar... Kendi içinizde başka nelere ihtiyacınız olabileceğini düşünün? Belki biraz daha sabır? Belki daha fazla bağımsızlık?


17 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram