Ara

Homeless - Evsizler

Bir hortum alarmı olduğunda, herkes evinde hazırlığını yapar veya insanların sığınaklara gitmeleri istenir. Sokaklarda kimse kalmaz. Şimdi çok büyük bir hortumun yaklaştığını hayal edin, birçok insanla birlikte bir sığınakta değil de evinizin konforunda güvende olduğunuzu düşünün ve lütfen şikayet etmeyin.

Eğer itidalinizi kaybettiğinizi ve sabrınızın tükendiğini hissediyorsanız, lütfen kendinizi virüs tehlikesine çok daha savunmasız olan evsiz insanların yerine koyun ve düşünün! Şu an kendilerini ne kadar kötü hissediyorlardır kim bilir?

Bizden sosyal temastan kaçınmamız isteniyor, ancak para ve yemek konusunda yardımlara muhtaç olduklarından evsizlerin böyle bir şansı ne yazık ki yok. Bir yabancını elini sıkmadan önce iki kez düşünülebilirler mi veya paraları dezenfekte etme şansları var mı? Sanmıyorum.

Şimdi evlerimizde kalmak zorundayız. Böyle bir durumda evimizin aslında bizim sığınağımız, tapınağımız olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Sizden ve benden temelde bir farkı olmayan ancak güvenli ve temiz bir yerde uyuma şansından mahrum insanları düşünün. New York, Madrid veya Londra gibi büyük şehirlerde evsiz insanları her gördüğümde kalbimde büyük bir acı hissediyorum. Yanlarından geçen insanları izliyorum... Vücut dilleri bana çok ilginç geliyor. Kimileri bakmaktan özellikle kaçınıyor. Çoğunluk görmezden geliyor. Bazıları da bozukluk vermek için duruyor.

Ama ben onların taa gözlerinin içine bakıyorum. Çünkü ben o gözlerde Tanrı’nın tanrısallığını görüyorum ve tahmin edin ne oluyor! Böylece hepimizin özündeki o tanrısal ışıltıyı bir kez daha yakalıyorum.

Kendimi onların önünde, dizlerimin üstünde buluyorum. Onlarla sizin ve benim gibi bir insan olarak görüldüklerini hissetme fırsatını veriyorum. Her zaman aç olup olmadıklarını, yeterli kıyafetlerini olup olmadığını veya onlar için yapabileceğim bir şey olup olmadığını soruyorum.

Bu dünyaya birbirimiz yargılamak için gelmedik; birbirimize destek olmak, birbirimize hizmet etmek ve birbirimize hayatın ta kendisi olduğumu hatırlatmak için geldik. Zihinsel, fiziksel veya maddi durumuna bakmaksızın, herkese eşit olarak davranmak için bu dünyadayız. Çünkü hepimiz aynı yerden geliyoruz ve zamanı geldiğinde hepimizin döneceği yer aynı.

Her bir insan kendi bildiği şekilde yardım edebilir. Kimi yemek alır, kimi para verir, kimisiyse güzel bir söz söyler.

Corona Virüsü sonlandıktan sonra, yeniden sokaklara çıkacağız. Bir evsiz gördüğünüzde, onun insanın ruhuna açılan bir pencere olan gözlerinin içine bakmaya çalışın. Edeceğiniz güzel bir sözcüğün, göstereceğiniz ufak nezaketin boşa gitmeyeceğini bilin... Şu an her zamankinden çok daha fazla İNSAN olmamız gerekiyor. Haydi, dünyamızın hak ettiği o muhteşem insan olun!When there is an alarm of a Hurricane everyone gets prepared in their homes or usually people are asked to go to shelters. No one goes out to the streets. İmagine that there is a Huge devastating hurricane out there right now; and this time instead of leaving your home to go to a shelter with so many other people; you have the great privilege to stay in the comfort of your home. So please don’t complain!

İf you feel that you are starting to lose your temper or patience; please think about all the homeless people who not only are very much at risk of getting the virus from others but even more don’t have a warm and safe home to stay in. Can you imagine how they might be feeling at this moment in time?

We are asked to refrain from social interactions and the homeless don’t have that luxury because they are dependent of any charity in the form of food or money we can give them. Would they think twice before taking from the hand of a stranger? Or would they disinfect a dollar bill or a coin before putting it in their pocket? İ don’t think so!

Now that we are “obliged” to stay at home; I cannot stop thinking about how our HOMES are our refuges, our temples, our security. İmagine other Human Beings just like you and me, deprived from this essential and basic HUMAN RİGHT to have a clean and safe place to sleep at night; a safe and warm place to sleep ‘n the cold winter! When I visit the big cities such as NY, Madrid and London I cannot avoid to feel a big pain in my heart when I see so many homeless poor souls out there in the streets. İ watch people passing by them and it is very interesting to observe the body language mostly everyone displays. Some try to avoid looking at them; actually the majority usually ignores them; others stop to give them a coin or two! As I choose to look at them straight in their eyes because it is in those eyes I see more than ever the Divinity of G’D and guess what, I connect once more to my pure humanity and that piece of Divine sparkle that resides in all of us. By finding myself down on my knees in front of them I give them the chance to feel that they are heard, that they are considered a human Being just like you and me. I always ask them if they would like to have something to eat, or a comfortable soft and warm item to wear or if there is anything else I can do for them. And with this simple gesture I show them that İ simply don’t take their dignity for granted.

We are here not to judge each other. We are here now to lift each other. To serve each other and to remind each other that we are LİFE. Regardless the reason why another human being is left without a home, regardless of their mental, physical or material circumstances we are here to treat everyone as equals because we come from the same place and when the moment comes we will go to the same place. Each one can help them in different ways; by buying them food, with money or even with a blessing or a kind word.

After this CV(Corona Virus) is over and you are again out there in the streets, when you see a homeless person try to look at them in the eyes: the window to and from our souls and share with them your magnificent humanity; Every act of kindness you can be sure is not wasted and specially to those living in the streets. More than ever WE are called to BE HUMANS,just BE that amazing HUMAN BEİNG our WORLD deserves us to be.

30 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram