Ara

Bağışıklık Sistemi -Immune System

En son güncellendiği tarih: Mar 23

Hastalıklardan korunmak için yapmanız gereken en önemli şey doğal ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmektir. Özellikle de grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların bizi en çok etkilediği aylarda pratik ve lezzetli önerilerimizle vücut direncinizi arttırın, doğal savunmanızı güçlendirin.ISPANAK- süper bir besin!

Stres dağıtan bir başka yeşil yapraklı bitki...

Lif yönünden, vitamin ve mineral bakımından zengindir. B6, B9 ve C vitaminleriyle kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve beta karoten içerir.

İçinde bulundurduğu besin değerleri bakımından oldukça faydalı bir sebze olan ıspanak bağışıklık sistemini destekler, kanserle savaşır, kemik sağlığına destek olur ve tansiyonu düzenler; aynı zamanda da iyi bir kas gevşeticidir.

Salata olarak çiğ yenebildiği gibi, haşlanmış olarak, ıspanaklı balık köftesinde, ıspanaklı patates püresinde, çorbalarda, meyve sularına ve smoothie içeceklere katılarak da tüketilebilir...


ZENCEFİL

Kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden zencefil güçlü aroması ve oldukça keskin tadıyla sağlığımız için son derece faydalıdır.

Hazmı kolaylaştırma ve hazmı düzenleme özelliklerinin yanı sıra, birçok sebepten kaynaklanan (hamilelik, yol tutması vb) mide bulantısını ve kusmayı önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca ağrı kesici, antihistaminik ve iltihap sökücü özelliklere sahiptir.

Vücudu ısıtıcı etkiye sahip olduğundan terlemeye yardımcı olur.


SARIMSAK

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİBİ UZAK TUTAR.

En güçlü doğal antibiyotikler arasında yer alır ve, vücudu adeta bir zırh gibi korur.


BROKOLİ

Bir daha elinize pişirmek için bir BROKOLİ aldığınızda herhangi bir sebzeymiş gibi değil doğanın bizlere verdiği muhteşem bir hediye olduğunun farkına vararak yakından bakın.

Adeta bir şifa deposu olan bu bitki sebzeler takımında “Turpgiller”in kaptanıdır ve içerdiği sulforafan sayesinde bir numaralı kanser düşmanıdır.

Ayrıca B3, B5 ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum, beta karoten ve fostor içerir.

Karaciğer fonksiyonlarını canlandırır, kalp hastalıkları, mide ülseri ve kanser riskini azaltır.

Ayrıca hücrelerdeki antioksidan oranını yükseltir, iyi bir antibiyotik, virüs önleyici ve mükemmel bir temizleyicidir.


KEKİK

Böbrekler ve bütün sindirim sistemi için mükemmeldir.

İyi bir arındırıcıdır, sindirime yardımcı olur, kanı temizler, terlemeyi ve idrar atımını arttırır, bal ve limonla (çay olarak) içildiğinde, bronşite ve faranjite iyi gelir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bronşit ile boğaz ve burun hastalıklarına iyi gelir, ayrıca genel bir tonik etkisi vardır.


KİVİ

Bol miktarda sindirim enzimi kaynağıdır

İyi bir antioksidandır, A,C ve E vitaminleri, magnezyum, potasyum ve fosfor içerir.

En fazla Lütein (iyi görmek için vazgeçilmezdir) içeren meyvelerin başında gelir. Lif bakımından zengindir.Kivi vücudu aşırı sodyumdan arındırır ve aynı trigliseriti düşürmeye yardımcı olur.

Çiğ olarak veya diğer meyvelerle birlikte; yeşil meyve salatasında; etleri yumuşatmada kullanılır. Marinelere bir iki dilim kivi ekleyin. Farkı göreceksiniz.


MANDALİNA

MANDALİNA B1 ve C vitamini bakımından zengindir. Anti bakteriyel ve yatıştırıcı özellikleri vardır, soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardımcı olur, iyi bir güçlendiricidir, içinizdeki ZEN'i korumaya yardımcı olur!


BEYAZ LAHANA

Turpgiller ailesinin bir başka onurlu üyesi... Beyaz, yeşil veya mor renklerde olabilir.

Lezzetli olduğu kadar sağlığımıza olan faydalarıyla da bilinen lahana kuvvetli bir antioksidan ve aynı zamanda iltihap önleyicidir.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, beta karoten, B9, C, E, K vitaminleri ve iyot içerir.

Bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Bakteri ve virüsleri öldürür.

Mideyi ve kalın bağırsakları toksinlerden arındırır, hazmı kolaylaştırır.

Daha zayıf olmak isteyenler için ideal bir besindir.

En iyi hali çiğ halidir. Tek başına da salatalarda veya havuç, soğan, elma gibi diğer sağlıklı besinlerle birlikte kullanılabilir. Ayrıca sandviçlere ilave edilebilir. Kendi başına veya başka sebzelerle birlikte turşusunu da kurabilirsiniz. Çorbalara, sebze yemeklerine bol miktarda vitamin, lif ve çeşnisini katar.


BEYAZ MANTAR

Bağışıklık sistemini destekler, kanı incelterek kolesterolü düşürür.

İyi bir protein ve lif kaynağıdır.

Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır, B3,

B5, B9,C ve D vitaminler ile çinko içerir.

Clarita’s Way, beyaz mantarı özellikle çiğ olarak carpaccio'da, fazladan protein,

renk ve lif katmak için ıspanak salatasında ya da biraz sarımsak, zeytinyağı ve maydanozla

sote ederek kullanır. Afiyet olsun!


GREYFURT

Büyük sarı bir narenciyedir ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum, folat, potasyum ve anti bakteriyel özellikleri bakımından çok zengindir.

Kireçlenmeye iyi gelen salisilik asit ihtiva eder.

Kalp ve damar sağlığı için mükemmeldir.

Kan temizleyicisi olarak, boğazdaki ve ağızdaki bazı alerji ve iltihaplara karşı etkilidir.

Cildi nemlendirir ve sindirime yardımcı olur.

Greyfurt ayrıca lif yönünden zengindir. %50’si kolay çözünmeyen türden (suda çözünmez ama sağlıklı sindirime yardımcı olur), diğer yarısı ise çözünebilir liftir, başta pektin olmak üzere, tokluk hissi verdiği bilinmektedir (kilo verme programınıza çok yardımcı olur), tansiyonu ve kan şekerini dengeler ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Greyfurdun bildiğimiz sarımtırak renginin yanı sıra, kırmızı ve pembe renkleri de vardır. Bunlar fazladan antioksidan ve A vitamini içeren bitkisel besin likopen (kırmızı renk meyvelerin genelinde bulunur, domates ve karpuz gibi) ihtiva ederler ve bu kanser ve kalp hastalıkları riskini düşürmekte çok faydalı özelliklere sahiptir.


Tavsiyeler

Kabuğunu soyun ve yiyin, özellikle de sabahları. Greyfurdu tüketmenin en iyi yolu dilim dilim yemektir. Bu şekilde en fazla lifi tüketerek en fazla faydayı sağlarsınız. Ayrıca greyfurt suyunu, elma veya portakal suyuna karıştırıp içebilirsiniz.


..........

If you're determined to stay cold and flu free, there are some simple steps you can take that might help you dodge those bugs. Supporting your immunity isn't just about taking extra vitamin C. It certainly pays to eat lots of fruit and vegetables that are packed with protective nutrients, but there are other foods you can eat and further actions you can take to give yourself the best chance of feeling healthy, especially over the winter months when flu season hits. Bolster your natural defences with our practical and tasty suggestions.

Flu and colds can be a nightmare for all of us during winter and seasonal transitions. The most important thing to prevent these diseases is to strengthen your immune system by eating natural and healthy foods. Increase your body resistance and strengthen your natural defenses with our practical and delicious suggestions, especially in the months when flu and colds affect us the most.


SPINACH- a super food!

Is another stress bursting green leaf...

Rich in fiber, vitamins and minerals, including vitamins B6, B9 and C, calcium, magnesium, potassium, iron and beta-carotene

It boosts the immune system, fights cancer, supports bone health and regulates blood pressure.

Can be eaten raw as a salad,in the juices,or cooked in the fish spinach “koftes”, “spinach roots cooked “Turkish style”in olive oil, spinach- potato puree, in the soups...


GINGER

Ginger, which is an indispensable part of the winter season, is extremely beneficial for our health with its strong aroma and quite sharp taste.

Popular for its ability to ease and balance digestion, since its anti-emetic properties can prevent stomach upset stemming from several reasons such as pregnancy, motion sickness, or chemotherapy.

It also has analgesic, antihistaminic and anti-inflammatory properties.

Thanks to its thermogenic effect in the body, it is very helpful for

sweating, (good for hangover recovery!).


GARLIC

TO KEEP COLDS AND FLU AWAY

It is among the strongest natural antibiotics, and it protects the body like an armor.


BROCCOLI

Next time you have a fresh BROCCOLI in your hands, look at it not just like another vegetable you are going to cook; but try to look deeply into this potent gift of Nature instead. More and more, we read scientific research telling about how powerful and useful BROCCOLI is for our health and well-being. The captain of the “cruciferous” team of vegetables, and a prime anti-cancer agent because of the Sulforaphane it contains.

It is also loaded with vitamins B3, B5 and C, calcium, magnesium, beta- carotene and phosphorus.It stimulates the liver functions, reduces the risk of heart diseases, stomach ulcers, or cancer.It also raises the antioxidant levels in the cells since it is a natural antioxidant.

It is also an antibiotic, antiviral, and an excellent cleanser.

I also know that many people avoid eating broccoli (especially children and teenagers: my children, for example). That`s why, I always try to make it more appealing for their taste buds.


THYME

is excellent for the kidneys and for all the digestive system.

It is a perfect cleanser; helps with digestion and the purification of the blood; promotes perspiration and urination.

When you infuse it (tisane) with honey and lemon, you can treat bronchitis and rhino-laryngo faringitis.It strengthens the immune system; works against bronchitis or the maladies of the nose and throat. It is a general tonic.


KIWI

Is a great source of digestive enzymes.

High in antioxidants, containing vitamins A, C, E, magnesium, potassium, and phosphorus. • It is one of the top sources of Lutein, (essential for good vision), and high in fibers.

Removes excess sodium from the body, and helps reduce triglycerides.


MANDARINS

MANDARINS are rich in vitamin B1 and C. They have antibacterial and sedative properties, help prevent colds and flu, and are great toners; they help you keep Zen!


CABBAGE

So many different dishes can be prepared with this close relative of the fabulous Mr. Broccoli, Ms. Kale and Mademoiselle Cabbage, and it has so many benefits!


Cabbage is a strong antioxidant and anti-inflammatory, known for its health benefits as well as delicious.It significantly contains vitamin B9 and C, calcium, magnesium, potassium, beta carotene and boron.

It is a natural antioxidant

It also helps purify the blood.

It has anti-cancer properties.

It relieves constipation.


WHITE MUSHROOMS are perfect!

They support the immune system; thin the blood, and lower the cholesterol levels.

They make a good source of protein and fibers.

They contain calcium, iron, magnesium, phosphorus,

potassium, copper, vitamins B3, B5, B9,C,D, and zinc.

849 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram