Ara

En İyi Pişirme Yöntemleri - Best Cooking Methods

En son güncellendiği tarih: 11 Kas 2019

Eğer bir sebze çiğ (pişmeden) yenebiliyorsa, onu yemenin en iyi yolu budur. 
SEBZELERİ SOĞUK SUYLA ŞOKLAMAK, parlak renkli, kıtır, besin değeri yüksek sebzeler hazırlamanın en iyi yoludur. Bir tencere kaynar su ve bir kase de buzlu su hazırlayın. Sebzeleri, 3-5 dakika kaynar suyun içinde bekletin, süzgeçte süzün ve soğuyana kadar soğuk suda bekletin. Sudan çıkartın, tekrar süzün, kurutun ve zeytinyağı ve çeşni ile terbiye

edin. 


FIRINDA IZGARA YÖNTEMİYLE PİŞİRMEK (ısıyı yukarıdan vererek) ya da MANGALDA IZGARA YAPMAK (ısıyı alttan vererek) sebzenin yanı sıra, et, balık ve tavuk pişirmek için de iyi bir yöntemdir. Çoğu kez bunları hep birlikte de pişirebilirsiniz, böylece aromaları da birbirine karışmış olur. 


FIRINLAMAK, sebzelerin içinin tatlı, dışının ise çıtır çıtır olmasını sağlar. Fırını, 200 derecede önceden ısıtın. Sebzelerin üzerine biraz yağ sürerek, pişirme tepsisinin içerisine, birbirlerine değmeyecek şekilde yerleştirin. Pişip pişmediklerini, bir çatal yardımıyla kontrol edin. 


BUHARDA PİŞİRMEK, yiyeceklerin besin değerlerini korumak için en etkili pişirme yöntemidir. Tek ihtiyacınız olan, bir buhar tenceresi almak (resimdeki gibi) ve tencerenin içine biraz su koyduktan sonra suyu kaynatarak, yiyeceği, buhar tenceresinin içerisine, kaynar suyun üzerine yerleştirmektir. Buhar, yiyeceği birkaç dakikada pişirecektir. Bazı yiyecekleri pişirmek çok kısa sürerken, bazıları ise birkaç dakika daha fazla zaman alır. Brokoli gibi sebzeleri pişirmek yaklaşık 5 dakika, karalahana ve ıspanağı pişirmek 3 dakika, patates pişirmek ise yaklaşık 10 dakika sürer. Balığı buharda pişirmek (yaklaşık 10 dakika sürer), balığın içinde bulunan Omega yağları ve B vitaminlerini (suda çözünebilir) korumanın en iyi yoludur. 


YÜKSEK ISIDA KAVURMAK (çok az miktarda yağ, daha çok su ve soya sosu kullanarak). Wok ya da teflon tavayı ortanın derecenin üstünde bir derecede ısıtıp pişme sürelerine göre sırayla malzemeleri ilave edin. Sürekli karıştırın. 


2 sene evvel mikrodalganın olumsuz etkileri sebebiyle artık mutfağımdan çıkardım.


Whenever vegetables can be eaten raw (uncooked), that’s the best way. 


BLANCHING; is the best way to produce bright, crunchy, nutrient-dense vegetables. Prepare

a pot of boiling water and a bowl of ice water. Drop the vegetables into the boiling water for 3-5 minutes, strain them in a colander and plunge into cold water until they are cool. Remove, drain again, dry and toss with olive oil and seasonings. 


BROILING; (heat coming from above) or GRILLING (heat coming from below) is good for cooking meats, fish and chicken as well as vegetables, and you can often cook them together, so the flavors meld with each other. 


ROASTING OR BAKING; vegetables makes them sweet on the inside, crisp inside. Preheat oven to 400 F, coat vegetables with a little oil and place on a baking tray, not touching each other. Test with a fork for doneness. 


STEAMING; in my opinion, is the most effective way of cooking to preserve the nutrient content of the foods. You only need to get yourself a steamer (as in the picture) and add just a little water to the pan; bring the water to boil and place the food on the steamer above the boiling water. The steam will cook the food in a few minutes. Some foods require very little time, others a few more minutes. Vegetables such as broccoli will take around 5 minutes, kale and spinach around 3 minutes, potatoes around 10. Steaming fish (it takes also around 10 minutes) is the best way to preserve all the essential fats and vitamin B’s (water soluble) it possesses. 


STIR-FRYING; (with very little oil, more water and soy sauce). Heat the wok or Teflon skillet over medium heat and add ingredients according to the time they need for cooking. Stir constantly. 


2 years ago I got rid of my microwave oven due to its negative effects11 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram