Ara

Elele Interview (June 2019) Elele Röportaj (Haziran 2019)

“YAŞ ALMAK BENİM İÇİN BİR NİMET”

"FOR ME, EMBRACING A NEW AGE IS A BLESSING"
“YAŞ ALMAK BENİM İÇİN BİR NİMET”

Olduğundan genç görünerek yaş almak mı, akışında yaş almak mı?

Aslında her ikisini de birbirinden ayırmak mümkün değil. Ama burada temel bir şey 
var: kendine iyi ve adil davranmak. Yani bu da doğru beslenmekten, su içmekten, egzersiz yapmaktan, doğayla bir olmaktan, sevmekten, iyi uyumaktan, doğru nefes almaktan, mutlu olmaktan, şükretmekten ve kısacası kendine iyi davranmaktan geçiyor. Bunları yaptığınızda, genç görünmek için başka bir şeye ihtiyacınız olmaz. Sağlıklı ve mutluysan, genç kalırsın yani yaşsızsındır.


Kendinizden yola çıkarak ‘Age Proud’ sizin için ne ifade ediyor?

Genel olarak karıştırılan bir durum var bence: Mesele 50 yaşında 30 gibi görünmek değil, 50 yaşında iyi, sağlıklı ve mutlu hissetmektir. Olması gereken de budur. İnsanlar yaşam döngülerini iyi kurmadıkları için kendilerini ‘yaşlanmış’ hissederler ve dolayısıyla öyle de görünürler. Yani bu iç motivasyonun dışa yansımasıdır. Son olarak şunu söylemek isterim, ben her zaman içimdeki çocukla yaşadım ve bu beni şimdiki ben yaptı. Sizlere tavsiyem, içinizdeki çocuğu keşfedin ve onunla birlikte olmanın tadını çıkarın.


Yaşımı seviyorum çünkü...

Gerçek olan insanın özüdür ve bu her yaşta aynıdır. O yüzden yaşımı değil, yaşlarımı ve şükürler olsun ki bedenimi seviyorum. ‘Yaş almak’ benim için bir nimet aslında. Meseleyi yaşlanmak olarak değil, daha çok bilgeleşmek ve tecrübe kazanmak olarak görüyorum.


---------------------------------------------------------------------------------------------------


Which one is preferable; embracing a new age with a younger look or as it should be?

Actually; they are inseparable. The key thing here is to be fair and kind to yourself. Leading a healthy lifestyle; in other words nourishing ourselves in a wholesome manner with the right nutrition, drinking enough pure water, exercising, staying very connected to nature, practicing conscious breathing ,enjoying an optimal sleep, being loving, healthy and happy in our bodies as well as our minds and our surroundings. By practicing all these; you do not need anything else to look younger. If you’re happy and healthy you remain young; actually you become ageless.


Based upon your experience; what does 'Age Proud' mean to you?

To me; there’s a confusion on this matter. The thing that matters is feeling good, vibrant, energetic, healthy and happy at 50; is not about not showing as if you are

30 when you’re 50. This is how it should be. People usually feel themselves “old”, therefore they seem old. I mean; this is the reflection of their inner motivation, in other words, their mindset, heartset and soulset. I always live connected with my inner child, that part of me that sparks and shines through my expressive eyes, and is that little Clarita which dreams and imagines while been playful, joyful and present.


I love my age because….

Our essence of who we are remains the same at any age. For this reason, I love my all ages and fortunately my body. For me, embracing a new age is a blessing. I see it not as “getting older”; but becoming wiser and more experienced.94 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram