Ara

Doğanın Sihirli İksiri - The Elixir of Nature


Su, yaşamında en temel öğesidir ve “Doğanın Sihirli İksiri”, “Adem’in İçeceği” gibi adlarla da anılır. Tüm canlıların yaşam desteği olan su, en az hava kadar gereklidir. Su olmadan hiçbir canlı hayatta kalamaz. Hayatımız için kritik öneme sahip olan suyun bedenimize ve ruhumuza sayısız faydası vardır ve birçok alanda en iyi dostumuzdur.


İç organlarımız ve hijyen için gerekli olmasının yanı sıra, cildimiz, saçlarımız ve kan dolaşımımız için de yararlı olan su toksinleri vücudumuzdan atmamızı ve enerjik kalmamızı sağlar. Vücudumuzun %70’i sudan oluşur. (Vücut kütlemizin 2/3’ü, kanın %85’i, beynin ise %30’u sudur) Vücudumuzdaki suyu ne kadar sık yenilersek, o kadar sağlıklı kalırız. 


Ben güne bir ya da iki bardak Su içerek başlarım ve gün boyunca devam ederim ama uyku vakti yaklaştıkça içtiğim miktarı uyku kalitemi düşürmemesi için azaltırım. Ben oda sıcaklığında veya ılık su içmeyi tercih ederim. Bol bol su içmek, vücudumuzdan toksinlerin atılmasını ve dokularımızın nemli kalmasını sağlar. Yediğimiz liflerin, görevlerini daha etkili bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Sabahları kalkar kalkmaz, ilk işiniz bir iki bardak su içmek olsun, tercihen ılık, ve içine birkaç damla taze sıkılmış limon suyu damlatılmış olsun. (Böylece, toksinlerin atılması için vücudunuza yardımcı olmuş olacaksınız.) 

Her gün en az 6-8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin!  Suyun kendine ait bir tadı yoktur ama suların geldiği doğal kaynaklar ya da madenler, suya farklı tatlar verebilen mineraller içerirler. Piyasada satılan, şişelenmiş birçok su seçeneği bulunmakta, hoşunuza en çok hangisinin gittiğini bulana kadar denemeye devam edin. Ben, Comtrex’in tadına bayılıyorum ama çevremdeki birçok kişi, bu suyun tadını hiç beğenmiyor. Gördünüz mü? Bu, son derece öznel bir konu. Romalıların dediği gibi: gusti et colori... Siz kendi bildiğinizden şaşmayın! 

Suyunuzu, sürekli yanınızda taşıyın. Yanınızda suyunuz olmadan asla evden çıkmayın; bu sizin alışkanlığınız olsun! Arabanızda birkaç şişe yedek su bulundurun. 

Gün içerisinde içtiğim suya sağlıklı lezzetlendiriciler katmayı çok seviyorum. Böylece, sürekli sade su içmemiş oluyorum. Benim için de hoş bir değişiklik oluyor. Suyunuza çeşitli lezzetlendiriciler katmak için kullanabileceğiniz en iyi şey, kullandığınız meyve ve sebzelerden artan parçalardır. 

-----------


Water is the basic stuff of life itself; it’s been called “The Elixir of Nature” and “Adam’s Ale”. It is as essential to life as air; no living thing can survive without it. But beyond surviving,

Water is limitless benefits for us, and is our best ally in many ways. In addition to our internal needs and the provisions of essential hygiene, water is good for our skin, our hair, our circulation, to cleanse the toxins from our system, and to keep us energized. 70% of our body is water (2/3 of our body’s mass is water; blood is 85% water, the brain 30%) and the more frequently we replenish that basic material, the healthier we are

.

I begin each day with one or two glasses of Mr. Water, and continue throughout the day, but drink less before going to bed (for obvious reasons! We don’t want our sleep to get interrupted!). I prefer drinking room temperature water. Drinking lots of water helps our bodies to eliminate toxins and keep our bodily tissues hydrated. It assists the fiber we consume to do its job more effectively. First thing in the morning, as soon as you wake up, drink 1 or 2 glasses of water, preferably warm, with some drops of freshly squeezed lemon juice. (This way you are collaborating with your body to eliminate toxins.)


Train yourself to drink at least 6-8 glasses of water every day!

Water has almost no taste, but natural sources and springs provide traces of minerals that can make a big difference to our taste buds. There are many commercially bottled drinking water options on the market; keep trying until you find one that tastes pleasant to you. I love Comtrex but many of the people around me don’t like the taste at all. You see? It’s very subjective. As the Romans said: gusti et colori... Stick to it!


Take it with you everywhere, all the time, every day. Never leave home without your water! Have extra little bottles in the car. Have your own water bottle: we have a “Water Bottle bag” in various colors, to go with whatever you are wearing: fun, and very practical!!!

I like to add healthful flavorings to the water I drink throughout the day; they make a pleasant change from plain waters. The best of these are recycled from parts of fruits and vegetables you are using in other ways.

39 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram