Ara

ChirimoyaÖncelikle en sevdiğim meyve olan, müthiş lezzetli Chirimoya'yı (bazı yerlerde Anona da deniyor) bizlere bahşeden doğaya şükranlarımı sunuyorum. Aynı zamanda, toprağı verimli şekilde işleyen çiftçilere; bu tohumları Güney Amerika'dan İsrail'e getiren insanlara; benim için bu meyveyi Türkiye'ye taşıyan nazik kişiye; ama en önemlisi Chirimoya'yı ne kadar sevdiğimi bilen ve satın alıp bana, Türkiye’ye yollayan sevgili cömert arkadaşım Ariella’ya, namı diğer Lala'ya, (Instagram'da Lala'nın Kanatları’na bir göz atın) çok teşekkür ediyorum. O, gerçek bir “Macher” ve “Mensch” ve onu çok seviyorum!

Tabiat Ana'nın bu muhteşem armağanına aşina olmayanlar için, Mark Twain'in, insanların bildiği en lezzetli meyve“ olarak tanımladığı Chirimoya'dan biraz bahsetmek istiyorum.

Çocukluğumdan beri, ne zaman (annemin köklerinin geldiği ve benim de doğduğum yer olan) Peru’ya gitsek, teyzem Bertha’nın Lima’daki evinde kalırız ve orda benim için en önemli şey Chirimoya yemek olurdu. Ama artık Chirimoya'yı birçok Avrupa ülkesinde bulabiliyorsunuz; geçen yıl Madrid'de aldıklarım mesela çok iyiydi. Ayrıca son zamanlarda Londra'da bulabiliyorum. Bunların arasında, söylemeliyim ki, İsrail'den aldıklarım en mükemmeliydi. Ama kuşkusuz dünyanın en iyileri Peru’da yetişenler.

Chirimoya'nın o benzersiz lezzetini inanın tarif edemem, bunu mutlaka kendiniz deneyimlemelisiniz ve umarım o fırsatı da bulursunuz. Chirimoya oldukça pahalı bir meyve ancak ödediğiniz her kuruşa değeceğini söylemeliyim.

Lezzetli olduğu kadar besleyici de olan Chirimoya, tam bir lif, vitamin ve mineral kaynağı. Bu eşsiz meyve, bizi serbest radikallere (hastalıklara sebep olan kötü adamlar da diyebiliriz) karşı koruyan antioksidanlar, özellikle C vitamini ve karotenoitler bakımından zengin olduğu için bağışıklığı artırmaya, enflamasyonla savaşmaya yardımcı olur; göz ve kalp sağlığı için de bire birdir. İçeriğindeki luteinin göz sağlığına iyi geldiği ve gözü farklı dejenerasyonlara karşı koruduğu biliniyor. Ayrıca birçok organ için iyi olan magnezyum ve potasyum da ihtiva ediyor.

Sahip olduğu yüksek vitamin miktarı sayesinde Chirimoya, insanın haletiruhiyesine de çok iyi geliyor. Her yediğimde kendimi ultra mutlu hissetmeme hiç şaşmamalı! Daha ben meyveyi ağzıma koymadan, yaşayacağım o pozitif etkiyi tüm vücudumda hissediyorum.

Chirimoya hakkında anlattığım tüm bu harika özelliklerin yanı sıra bu meyvenin başka bir güzelliği daha var. Bize görünüşe aldanmamayı öğretiyor. Sırf kabuğuna bakarak; bazı insanlar bunu ellerinde tutmaya bile cesaret edemeyebilirler. Ancak Chirimoya’yı ikiye kestiğinizde, meyvenin dışıyla içinin birbirlerinden ne farklı olduğunu keşfediyorsunuz: Garip görünüşlü yeşil bir kabuğun altında beyaz renkte, etli, kremamsı ve sulu bir meyve!

Aynı durum, içi ve dışı çok farklı olan iki meyve için daha geçerli: Venezuela'da “rinon” olarak bilinen Hint ayvası ve tarçın elması olarak da bilinen guanabana. Bu iki meyve de Chirimoya'ya çok benzemelerine karşın çok farklı türlerdir.

Son bir ayrıntı: Bu meyvenin çekirdeklerinin İnkalar tarafından bazı ilaçlar üretmek için kullanıldığı söylenir; ancak çekirdeklerin, yenilebilir olmayan kabuğu gibi, oldukça toksik olabileceğini aklınızda bulundurun.

Bu yazı hoşunuza gittiyse veya konuyla ilgili sorularınız varsa lütfen bana yazın.

….

With immense gratitude i send my Blessings to the Earth that produced this super tasty Chirimoya, (alias Anona in some places) which I can say is my favourite fruit of all! A big thank to the farmers who so efficiently cultivated the earth; to the people who brought those seeds to İsrael from South America; to the kind person who transported it for me to Turkey and above all to my generous dear friend Ariella alias Lala(check Lala’s Wings on İnstagram) who knowing how much i love this fruit; always goes out of her way to buy it and send it to me all the way to Turkey; a real “Macher” and a “Mensch” and İ LOVE her!

For the people who are not familiar with this amazing gift of Mother Nature, I have the pleasure to tell you a little bit about this fruit that even Mark Twain described as the most delicious fruit known to men. İ agree with him and even since my childhood, every time we would go to Peru, the Land where I was born as well as where my mother comes from, we would stay at my aunt Bertha’s home in Lima, eating Chirimoya was the highlight for me. Now days you can find Chirimoya in many European countries; Last year I found them in Madrid and they were very much ok; I also found them in London lately(they are ok)),the ones I just got from İsrael are excellent and I am very grateful; but I have to say that the best in the world are the Peruvian ones. Don’t ask me to describe the taste and the pleasure of savouring a CHİRİMOYA it is an experience you must try for yourself and I hope you can do so.

Chirimoyas besides been so delicious as you already heard from me; they are also very nutritious.

Rich in fibre, vitamins, and minerals, this unique fruit may boost immunity, fight inflammation, and promote eye and heart health since it is rich in antioxidants, specially vitamin C and carotenoids, which protect us against free radicals(the bad guys that can create diseases) Lutein known to promote eye health and prevent against different eye degenerations. İt also contains magnesium and potassium which is good for many organs.

Chirimoya is a mood enhancer thanks to the amount of vitamin & it possesses; no wonder why I am ultra-happy when I get a Chirimoya as a gift! My body immediately recognizes the positive effect it will experience even before I put in my mouth a piece of this white creamy fleshy, juicy delicatessen.

Besides all these wonderful attributes I have expressed about Chirimoya, it has one more quality that many might not notice. İt teaches us the Humans, like many other Fruits and Vegetables do, not to get caught up in appearances. Judging from the external looks of this fruit; some might not even dare to hold it in their hands and the truth is that once you cut the fruit in halves, you discover that what you see outside and what you get inside the fruit is totally different. Greenish with a “weird” skin on the outside, it is a white and creamy delicious fruit inside. The same happens with two other fruits which are not the same but have similar issues with their external and internal appearances: they are Custard apple better known in Venezuela as “Rinon”(pronounce it Rinion) and also the GUANABANA-also known as Soursoup which might took similar but it is very different from the Chirimoya.

One last detail about CHİRİMOYAS, they are expensive and let me tell it worth every cent you pay; now you understand why I wrote generous in bold.

One more detail: it is said that the black seeds in this fruit were used by the İncas to produce some Medicines but nowdays it is said that they can be very toxic,as well as the skin which is not edible. Just keep that in mind when you eat one.

İf you enjoy this article let me know, or if you have any relevant questions please write to me …

32 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram