Ara

Ağaçlar Hakkında - About Trees

Bugün ağaçlar hakkında yazmak istedim. Büyük, küçük, kısa, uzun... Tüm ağaçları çok seviyorum.

Gerçekte biz insanların ağaçlarla oldukça güçlü ve yakın bağları var. Ağaçlar bizim en yakın dostumuz, can yoldaşımız. Onlar kusursuz dengenin kusursuz birer temsilcisi, insanların ve yaşayan tüm canlıların hizmetkârı.


Ağaç olmayan bir hayatı tahayyül edebiliyor musunuz hiç? Ağaçların sağladığı faydaları bir düşünün. Ağaçlar birçok canlı için her şeyden önce bir ev. Onlar doğanın simyacıları, dur durak bilmeden havayı temizleyen birer nefer. Her biri ayrı deva ve sağlık kaynağı, paylaştığınız sırlar karşılığında huzur veren bir terapist (Hiçbir ağacın şimdiye kadar bir sırrınızı açık ettiği oldu mu?)

Ağaçlar aynı zamanda beslenmeyle, güzellikle ve hayatla da eş anlamlı. Bir ağaçtan hayatla ilgili çok şey öğrenebilirsiniz ayrıca. Mesela nasıl dik duracağınızı, kendinize güvenmeyi ve zorluklara göğüs germeyi. Ben her zaman kendime bir palmiye ağacı gibi durmam gerektiğini kendime hatırlatırım.


Ne zaman bir ağacın yanında dursam, içimde ona karşı tarifsiz bir hayranlık hissi uyanıyor; ona çok büyük bir minnet ve saygı duyuyorum. Ağaç dikmek bu sebeple bana çok büyük bir mutluluk veriyor. Ancak bizler daha çok ağaç dikmek çabalarken, bazı insanların ağaçları insafsızca kesmesini gerçekten kabul edilmez buluyorum.

İnsanlar, kendilerini çelik ve betondan büyük kulelere hapsetmiş halde; topraktan ve doğadan ayrı yaşıyor; ilaçlara, detoks ve kozmetik ürünlerine çok büyük paralar harcıyorlar. Aslında aradığımız cevap doğada. Doğayı iyileştirdiğimizde, kendimizi de iyileştirmiş olacağız. Ya da “önce insanlığı iyileştirirsek...” mi demeliyiz? Yaşamak için birbirimize ihtiyacımız var. Bu durum sizce de çok açık değil mi?

Sanıyorum bazı insanlar şu basit gerçeği anlayamıyorlar: Doğaya verdiğimiz her zararı, aslında kendimizi veriyoruz. Şunu her seferinde vurgulamak gerek. Ormanları yok etmek demek, kendimizi yok etmek demek.


Çocukluğum bir mango ülkesi olan Venezuela’da geçti. Bahçemizde üç çeşit farklı mango ağacımız vardı. Kız kardeşlerim, arkadaşlarım ve ben o ağaçların arasında, üstünde; konuşarak, oynayarak, hayaller kurarak saatler geçirirdik. Bütün bunları yaparken durmadan da mango yerdik. Ta ki mango soymaktan ve yemekten sapsarı ve yapış yapış olmuş ellerimizi yüzümüzü yıkamak için ağaçtan inmek zorunda kalana dek. Bugün hala bir ağacın yanı başı veya dallarının arası oturmak için en favori mekanlarımdan biridir.

Her yıl özellikle baharda farklı türde ağaçlar ekmek gibi bir adetim var. Daha çok meyve ağacı ekiyorum, diğer ektiklerim ise bahçemize çok hoş kokular veriyor ve muhteşem bir görüntü kazandırıyor. Bir tohum veya bir fidan ekip onun büyümesine tanıklık etmek şahane bir duygu. Bir tohum, yaşamın kendisinden bize verilmiş kutsal bir hediye bence. Bir ağaç ektiğiniz her sefer ne olduğunu biliyor musunuz? Doğa anaya şöyle demiş oluyoruz: “Biz buradayız, senin için buradayız ve seni seviyoruz. Bize ve tüm canlılara karşı cömertliğin için sana teşekkür ediyoruz.”


Düşünsenize, tanıdığımız her bir çocuk yılda en az bir kez bir fidan dikse neler olurdu? Yapması bu kadar kolay olan bir aktiviteyle ne kadar çok şey değiştirebiliriz.

Claritas Way olarak diyoruz ki; her birimiz bir fidan ekelim, BİRLİKTE BİR ORMAN OLALIM! NE DERSİNİZ? VAR MISINIZ?
---------------------------------------------------------Today I want to write about TREES…

Big,small,short,tall, I love them all.

In reality humans we have a very close relationship with trees. Trees are our friends and allies in many more ways that we can imagine….

TREES are a great example of the perfect balance of give and take. They are the big servers to humanity and to all living creatures. Can you imagine life without them?. To name just a few of the services they offer to us:essential shelter for many creatures,they are alchemists,air cleaners, medicine producers,healers, coaches,therapists,confidents( did you ever see a tree telling another about your secrets? How about gossiping?.


Trees can also be a sinonim of nourishment, beauty and LİFE. TREES can also teach us so much about POSTURE,about confidence,about resilience: İ always remind myself to stand tall like a palm tree.


We joyfully plant trees and it is unacceptable that other insensible people cut them. When I am next to a TREE İ always feel a certain kind of awe, reverence,respect,curiosity,love and lots of gratitude. Trees show us their gratitude for seeding them by taking care of us Humans. Big,small,short,tall, I love them all.

People spend enourmous amounts of money on medicines, on detox diets, on cosmetics, on extremely tall buildings that separate them more and more from the ground,the soil,the earth,from Nature. İn reality all we need is there. We just need to HEAL the EARTH and we will HEAL OURSELVES. Or shall we say heal HUMANİTY and the EARTH will also heal?. We need each other to live,isn’t that obvious!?

People fail to realize that when we hurt our trees, our forests, our Earth we are in reality hurting our own lives,our selves.


Please lets don’t forget that DEFORESTATİON means our own destruction....

Venezuela, where I grew up, is a mango country! In our garden we had 3 different kinds of mango trees. My sisters, friends and I used to spend hours in the trees, climbing, picking, peeling, eating, chatting, dreaming about our futures, peeling again until we finally had to go down to wash our sticky yellow hands and faces! Still now one of my favorite places to sit is either under or on top a tree.

Every year specially in Spring I have the tradition of planting different trees. Many of them are fruit trees ,others give amazing aroma and beauty to our garden. İts such a feeling to plant a seed,or a tree and see it grow.


PLANTİNG A TREE

What a wonderful Blessing and GİFT from LİFE. Can you imagine what happens everytime we plant a tree? We are telling Mother Earth,we are here,we love you,we are here to serve you and we also thank you for serving us,for been so generous to us all your living creatures. We also tell Mother Earth that we dont take her or all her gifts for granted.

Justİmagine if every child we know will go out to plant a tree at least once a year! Not much to ask and so much to gain from this simple and humble act.

Claritas Way promotes a fun activity: LETS PLANT a FOREST together!

23 görüntüleme
  • Facebook
  • Twitter
  • Grey Instagram Icon
  • Linkedin

© 2020 by Clara Seren Amram